ارتودنسی متحرک کرج

ارتودنسی متحرک

در صورتی که دندان ها دچار یک نامرتبی جزئی و خفیف باشند، می توان با روش ارتودنسی متحرک آن را اصلاح و درمان کرد. بریس های ارتودنسی متحرک از صفحات پلاستیکی همراه با سیم های مخصوصی ساخته می شوند و همانطور که از نامشان پیداست به صورت متحرک هستند. در واقع، بیمار می تواند برای غذا خوردن، مسواک زدن و یا رعایت بهداشت دهان، آنها را از دهان خارج کند.

ارتودنسی متحرک چیست؟

هر فرد دندان های منحصر به فرد خود را دارد، دقیقا همانند اثر انگشت که مختص هر فرد خاصی می باشد. در نتیجه، نحوه درمان افراد نیز در درمان های دندانپزشکی و ارتودنسی بایکدیگر متفاوت خواهد بود. ارتودنسی از روش ها و راحل های دندانپزشکی است که به اصلاح نامنظمی دندان ها و رفع ناهنجاری های موجود در دندان ها و فکین می پردازد.

متخصص ارتودنسی با استفاده از روش ارتودنسی متحرک می تواند مشکلات دندانی خفیف اعم از دیپ یایت، باریک بودن فک بالا و همچنین مشکل تک دندان در کراس بایت را اصلاح کرده و درمان کند. برای برخی بیماران، ارتودنسی متحرک تنها قسمتی از درمان ارتودنسی را شامل می شود.

در این صورت ممکن است در ترکیب با روش های ارتودنسی ثابت و یا قبل از آن مورد استفاده قرار بگیرد. به صورتی که برخی بیماران برای اصلاح ناهنجاری های دندان ها و فک خود از چندین سال قبل از شروع درمان ارتودنسی ثابت، از روش های ارتودنسی متحرک برای درمان استفاده می کنند و در واقع این درمان قسمتی از برنامه درمانی آنها را شامل می شود.

با این حال، برای برخی بیماران به خصوص جوانان، ارتودنسی متحرک می تواند برای رفع مشکلات ساده دندان ها و فک به تنهایی تاثیرگزار واقع شود.

.

طول درمان ارتودنسی متحرک

در حالت کلی، مدت زمان درمان ارتودنسی متحرک، از روش ارتودنسی ثابت کمتر است. در بیشتر موارد، بریس های ثابت و متحرک به صورت پیوسته برای بیماران به کار می روند. همچنین زمان استفاده افراد از بریس های ارتودنسی متحرک در جلسات اول معاینه و درمان دندان ها توسط متخصص مشخص می شود. زیرا همانطور که گفته شد، دندان های افراد با یکدیگر متفاوت است و طول دوره درمان نیز به سن فرد، مراقبت های فرد از دندان ها و دستگاه های ارتودنسی متحرک و برخی دیگر از عوامل بستگی دارد. اما معمولاً 6 تا 12 ماه طول می کشد تا دندان ها با ارتودنسی متحرک اصلاح شوند.

برای برخی از افراد این احتمال وجود دارد تا مجبور شوند برای تکمیل درمان خود یک بریس ثابت بگذارند. قرار ملاقات های ناموفق و لغو شده یا شکستگی های مکرر بریس، مدت زمان درمان ارتودنسی متحرک را افزایش می دهد. معمولا بیمارانی که روش ارتودنسی ثابت را برای درمان انتخاب می کنند، پس از اتمام درمان طبق تجویز متخصص، مدتی از ریتینرهای شفاف و پلاستیکی استفاده می کنند تا دندان ها در موقعیت صحیحشان ثابت شوند. در طول درمان ارتودنسی متحرک معمولا هر 4-5 هفته نیاز به قرار ملاقات به پزشک ارتودنسی خود خواهید داشت.

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

درد در ابتدای ارتودنسی طبیعی است. زیرا دستگاه جدیدی در دهان شما قرار دارد. در ارتودنسی متحرک نیز درد در 2-3 روز اول طبیعی است. این درد قابل تحمل است و اگر احیانا این درد برای شما غیر قابل تحمل بود می توانید از مسکن هایی مانند مسکن سردرد و… استفاده کنید. احتمال درد زیاد برای ارتودنسی متحرک بسیار کم است. ولی به هر دلیل اگر درد زیادی در ناحیه دهان و فک خود احساس کردید بهتر است با متخصص خود تماس بگیرید. تا جایی که امکان دارد دستگاه را از دهان خود خارج نکنید. اگر اینکار را بکنید زیرا در دفعات بعدی که بریس را در دهان می گذارید به احتمال زیاد 2-3 روز درد را تجربه خواهید کرد. اما نگران نباشید در اکثر مواقع گذاشتن و برداشتن بریس برای بیماران دردی را ایجاد نمی کند و سختی آن (به عنوان یک چیز اضافه در دهان) تبدیل به عادت می شود.

مزایای ارتودنسی متحرک

 • به دلیل اینکه بریس های ارتودنسی متحرک قابلیت تحرک دارند، برداشتن آنها بسیار ساده است و بیمار نیز می تواند به منظور انجام فعالیت های روزانه مانند رعایت بهداشت دهان و دندان، غذا خوردن و ورزش کردن، آنها را از دهان خارج کند.
 • بریس های متحرک کام را پوشش می دهند، به همین دلیل می توانند در دو جهت عمودی و افقی فشار بیشتری را روی دندان ها ایجاد کرده و روند درمان را تسریح کنند.
 • عقب یا جلو بودن فک کودکان توسط روش درمانی ارتودنسی متحرک قابل اصلاح و درمان است.
 • بریس های متحرک می توانند فشار وارده بر دندان ها را بین آنها پخش کنند.
 • بریس های متحرک، بریس های نامرئی را شامل می شوند. برخی بیماران به دلیل ظاهر نامناسبی که بریس های فلزی ایجاد می کنند، از درمان ارتودنسی صرف نظر می کنند. بریس های شفاف متحرک این مشکل را حل کرده است.
 • هزینه ارتودنسی به روش متحرک کمتر از روش ثابت است.
 • در صورت درد یا موقعیت غیر قابل تحمل، می توانید آنها را به طور موقت از دهان خارج کنید.
 • در بعضی مواقع راحت تر از دستگاه های ارتودنسی ثابت است.
 • پس از گذشت چند هفته از شروع درمان، تاثیر ارتودنسی متحرک در صاف کردن و مرتب کردن دندان ها قابل مشاهده است.

معایب ارتودنسی متحرک

 • امکان افتادن بریس ها در طول دوره درمان ارتودنسی متحرک وجود دارد.
 • بریس های ارتودنسی متحرک روی نحوه تکلم فرد و صحبت کردن او تاثیر می گذارند.
 • ساختن بریس های متحرک در لابراتورهای مخصوص و توسط کارشناسان مربوطه انجام می شود به همین دلیل هزینه بیشتری دارند.
 • در هنگام استفاده از بریس های متحرک، کشیدن ماهیچه های دهان مشکل است.
 • بریس های متحرک برای درمان کجی دندان ها نتیجه مطلوب نمی دهند و تاثیر بسیار کمی روی این درمان دارند.
 • دندان های فک پایین تحمل کمی برای نگهداری بریس های متحرک دارند.
 • برای گرفتن نتیجه مطلوب از این بریس ها باید حداقل 22 ساعت در روز در دهان قرار داشته باشند. در واقع، برنامه استفاده از این بریس ها باید منظم و روزانه باشد.

اطلاعات بیشتر: جراحی فک کرج

بهترین متخصص ارتودنسی متحرک کرج

اگر ساکن کرج یا تهران هستید و به دنبال یک متخصص ارتودنسی متحرک در کرج می گردید به شما مطب دکتر حمید قاسمی را معرفی می کنیم. دکتر قاسمی فارغ التحصیل دانشگاه های استرالیا و فیلیپین در رشته دندانپزشکی است. ایشان دوره تخصصی ارتودنسی خود را در دانشگاه ژاپن گذراند. در سال 94 تصمیم گرفتند برای ادامه فعالیت خود به ایران بازگردند. لازم به ذکر است که ایشان از معدود متخصصین ارتودنسی در ایران هستند که با استفاده از تکنیک ارتودنسی MEAW می‌توانند بسیاری از ناهنجاری‌های فکی را بدون نیاز به جراحی فک درمان کنند. در حال حاضر ایشان بهترین متخصص ارتودنسی متحرک در کرج هستند.

همانطور که می دانید بریس‌های فلزی قابل جابجایی نیستند، زیرا به سیم‌ها و براکت های متصل به دندان‌ها برای اصلاح ناهماهنگی بستگی دارند. اما امروزه بسیاری از افراد به ارتودنسی متحرک که دندان های ناهموار را اصلاح می کند و زیبایی لبخند را بهبود می بخشد، و همچنین به طور موقت قابل جابجایی است علاقه دارند. در ارتودنسی متحرک اصلا نیازی به سیم، باند یا براکت نیست. در عوض بیمار از ترازکننده ای استفاده می کند که مانند یک محافظ کوچک و نازک عمل می کند. وسیله ای که باعث همترازی دندان ها شده و کاملا شفاف است که این باعث می شود در دهان بیمار دید کمی داشته باشد. این تراز کننده ها به راحتی توسط بیمار برداشته می شوند. معمولا نیاز است یک ست به مدت 20 تا 22 ساعت در روز پوشیده شوند و هر دو هفته یک ست جدید استفاده شود. در طی یک سال تا 18 ماه، مکان دندان‌ها را تغییر می‌دهد تا ناهماهنگی را اصلاح کند و سلامت کلی و زیبایی لبخند شما را بهبود بخشد. دکتر حمید قاسمی؛ متخصص ارتودنسی متحرک کرج با سالها تجربه کاری، دقت و مهارت بالایی در انجام ارتودنسی متحرک کودکان و بزرگسالان دارند.

دکتر حمید قاسمی متخصص ارتودنسی متحرک کرج هستند که ساکنین استان البرز و شهر کرج میتوانند برای رزرو نوبت ویزیت با شماره های 02634214454 – 02634482347 – 02634214455 – 09030138303 تماس حاصل نمایند.

دستگاه های ارتودنسی متحرک، از صفحه های پلاستیکی تشکیل می شوند و سیم های ارتودنسی متحرک از کناره های آن به صورت بیرون زده قابل مشاهده هستند. این سیم ها به دندان های فرد می چسبند تا بریس های ارتودنسی در محل مورد نظر ثابت و محکم نگه داشته شوند. ارتودنسی متحرک برای کاربردهای مختلف و متعدد مورد استفاده قرار می گیرد و در اغلب موارد، شامل حرکت دادن یک دندان بخصوص و یا گسترش فضای کام و سقف دهان بیمار می شود. به دلیل اینکه دقت بریس های متحرک نسبت به بریس های ثابت بسیار کمتر است و برای درمان های پیچیده نتیجه مطلوب نمی دهند و در اکثر موارد، تاثیرگزار نیستند.

روند درمانی ارتودنسی متحرک

دستگاه ها و بریس های ارتودنسی متحرک باید حداقل 22 ساعت در شبانه روز روی دندان ها وجود داشته باشند تا بتوان نتیجه مطلوب را از آنها دریافت کرد. در این صورت این بریس ها تنها برای انجام ورزش های سخت، غذا خوردن و یا مسواک زدن دندان ها باید از دهان خارج شوند.

اوایل نصب بریس های ارتودنسی متحرک در اغلب موارد، بیماران احساس ناراحتی می کنند و این امر به علت این است که مقدار نسبتا زیادی از فضای دهان توسط صفحه های پلاستیکی متحرک اشغال می شود. اما به مرور زمان وجود این بریس ها برای بیمار عادی شده و به عادت روزانه تبدیل می شود. علاوه بر آن، با قرار گرفتن بریس های متحرک درون دهان، بزاق دهان بیش از حد معمول تولید می شود. زیرا مغز انسان به ارتودنسی متحرک همانند غذا نگاه می کنند و به همین منظور دستور ترشح بزاق توسط مغز صادر می شود. این حالت نیز حداقل تا دو روز بعد از درمان وجود دارد و پس از آن به امری طبیعی و عادی تبدیل می شود.

بیمار در طی روند درمانی خود باید به طور مرتب به متخصص ارتودنسی کرج خود مراجعه کند تا بریس ها و روند درمان ارتودنسی متحرک توسط متخصص بررسی شود. همچنین، در صورتی که وجود بریس ها باعث ایجاد سوزش و یا ناراحتی در قسمت زبان، لثه و یا لب شود، متخصص ارتودنسی می تواند بریس ها مجدد تنظیم کند تا احساس ناراحتی از بین برود.برخی بریس های ارتودنسی متحرک از صفحه های اکلریک با بندهای استیل رنگ ثابت و یا سیستم ها و دستگاه های مانند ارتودنسی نامرئی یا همان ارتودنسی شفاف، تشکیل شده اند.

در صورتی که دندان ها به مقدار کمی جابجایی نیاز داشته باشد، روش درمانی ارتودنسی متحرک در طی 3 الی 6 ماه این جابجایی را انجام داده و در واقع این مشکل را اصلاح می کند. اما در صورتی که مشکلات جدی تر باشد؛ به عنوان مثال، فک پایین عقب تر بوده و یا فک بالا جلوتر باشد و یا بین دندان ها فاصله زیادی وجود داشته باشد، دوره ی درمانی ارتودنسی متحرک ممکن است چندین سال طول بکشد.

در حالت کلی، هدف از انجام درمان ارتودنسی متحرک، جابجایی دندان ها و قرار گرفتن آنها در موقعیت صحیحشان است. این فرآیند بسیار کند انجام می شود و معمولا به علت لق شدن احتمالی دندان ها و ثبات و ماندگاری طولانی مدت درمان می باشد. همچنین بریس های متحرک برای اینکه اثر گزاری بهتر و بیشتری داشته باشند، باید توسط متخصص هر 4 یا 6 هفته تنظیم شده و محکم شوند.

هزینه ی ارتودنسی متحرک کرج

برای اطلاع از هزینه ها با شماره های مطب دکتر قاسمی متخصص ارتودنسی متحرک در کرج تماس حاصل نمایید.

غذا خوردن در دوران ارتودنسی متحرک

در هنگامی که دستگاه های ارتودنسی متحرک را در دهان خود دارید می توانید به راحتی غذا بخورید بدون اینکه بخواهید آن را از دهان خود خارج کنید. مگر اینکه دستور متخصص چیز دیگری باشد. اگرچه ممکن است اینکار در ابتدا سخت باشد، اما با گذشت زمان غذا خوردن با بریس برای شما بسیار آسان تر می شود. بعد از هر وعده غذایی، بریس را بردارید و آن را بسیار تمیز بشویید. برای اینکه درمان ارتودنسی شما به خوبی و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود، مراقبت از دندان ها و بریس ها بسیار مهم است. به منظور جلوگیری از آسیب به این نکات توجه کنید:

 • از خوردن تنقلات/نوشیدنی های شیرین بین وعده های غذایی و هنگام خواب اجتناب کنید.
 • از شیرینی های چسبناک، جویدنی یا سفت، نعناع و آدامس های شکردار خودداری کنید.
 • از نوشیدنی های گازدار (از جمله نوشیدنی های رژیمی) و آب میوه زیاد خودداری کنید.
 • غذاهای سفت یا جویدنی – مانند سیب، هویج و نان خرد شده – می توانند به بریس شما آسیب برسانند. سعی کنید از آنها استفاده نکنید.

_

انواع روش های ارتودنسی متحرک کدامند ؟

همانند روش درمانی ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک نیز به روش های مختلفی انجام می شود که بسته به نوع بریس ها این روش ها متفاوت است.

 • بریس های ریتینر : به این بریس ها، بریس های هاولی نیز گفته می شود. پس از اتمام دوره درمانی ارتودنسی ثابت و زمانی که بریس های ثابت از روی دندان های فرد بیمار برداشته می شوند، ممکن است دندان ها به سرعت به جایگاه اولیه شان بازگردند. به منظور جلوگیری از اتفاق، دندان پس از برداشتن بریس های ثابت باید سرجای خود ثابت شده و لثه و فک نیز محکم نگه داشته شوند. استفاده از ریتینرها به همین منظور انجام می گیرد.

زمانی که سن بالا می رود، استخوان فک نیز رشد می کند و دندان ها کج تر می شوند. این یک امر عادی در روند رشد انسان است. علاوه بر آن، ممکن است در طول درمان ارتودنسی این اتفاق بیافتد که همان امر ضرورت استفاده از ریتینرها را نشان می دهد. پس از اینکه فرد به مدت یک سال از ریتتینرهای متحرک استفاده کرد، امکان بازگشت دندان ها به حالت اولیه شان به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. اما معمولا متخصصین ارتودنسی توصیه می کنند که پس از طی این یک سال نیز به منظور مراقبت و نگهداری بیشتز از دندان های ارتودنسی شده، فرد گاهی از ریتینرها استفاده کند.

 • الاینرهای متحرک و شفاف: روش ارتودنسی نامرئی، نوعی از الاینرهای شفاف است. در این روش می توان به جای استفاده از بریس های فلزی یا دیمون از الاینرهای شفاف و متحرک استفاده کرد. در واقع، روش درمانی ارتودنسی نامرئی از استفاده الاینرهای شفاف و متحرک تشکیل می شود که این الاینرها به صورت سفارشی و مخصوص هر فرد ساخته می شود. الاینرهای شفاف بیشتر مشابه گاردهای دهان هستند. این الاینرها متحرک بوده و فرد بیمار می تواند، هنگام غذا خوردن، صحبت کردن، مسواک زدن و یا تمیز کردن آنها را از دهان خارج کند.

معمولا الاینرهای شفاف در طی درمان ارتودنسی باید هر دو هفته یکبار تعویض شوند. در این صورت، الاینرهای جدید، از طریق تنظیم مجدد دندان ها توسط متخصص، منجر به تسریع روند درمان می شوند. پس از اینکه درمان ارتودنسی ثابت تکمیل شد، به جای استفاده از ریتینرها می توان از الاینرهای شفاف استفاده کرد. این الاینرها کمک می کنند تا دندان ها پس از درمان ارتودنسی نگهداری شده و تا زمانی که ثابت می شوند، بی حرکت باشند. در این صورت، احتمال بازگشت دندان ها به موقعیت اولیه شان کاهش پیدا کرده و دندان ها ثابت می شوند.

 • زد اسپرینگ : از دیگر انواع بریس های ارتودنسی متحرک می توان به زد اسپرینگ ها اشاره کرد. کاربرد زد اسپرینگ محدود است و تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد، که هدف از درمان ارتودنسی تنها جلو کشیدن دندان هایی باشد که به سمت عقب رفته اند. بریس ها زد اسپرینگ کوچک هستند و از یک جزء فعال تشکیل می شوند که مانند حرف Z انگلیسی ست. علاوه بر آن، از اجزای نگهدارنده تشکیل می شوند که بسیار ساده هستند. به دلیل اینکه در این روش درمانی، روی دندان های عقبی کلاسپ نصب می شوند و زد اسپرینگ ها نیز در پشت دندان قرار می گیرند، قابل دیده شدن نیستند و کاملا در داخل دهان پنهان می شوند.