ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

تا سال 1376 برای درمان ارتودنسی تنها از بریس های ثابت استفاده میشد. در این میان کش های رنگی ارتودنسی نیز مرسوم بودند که معمولا برای کودکان مورد استفاده قرار می گرفتند. اما بزرگسالان تمایلی به انجام درمان ارتودنسی به علت نقض زیبایی، نداشتند.

در سال 1376 یا 1997 میلادی شرکتی خارجی با نام فناوری الاین یک روش ارتودنسی را ابداع کرد که در این روش از الاینرهای شفاف برای درمان ارتودنسی استفاده می شد. اکنوان این روش با نام ارتودنسی نامرئی شناخته شده و می تواند نامرتبی دندان ها و برخی ناهنجاری های دهان و دندان را رفع کند.

معرفی الاینرها یا دستگاه های اتوردنسی نامرئی

الاینرها پلاک های شفافی هستند که در درمان برخی ناهنجاری های دندان ها و فک و اصلاح نامرتبی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. از نظر ظاهر الاینرها تقریبا مشابه نایت گارد هستند. الاینرها قالب های متحرکی هستند که از پلاستیک های پزشکی ساخته شده و تقریبا نامرئی هستند. این قابل ها روی دندان ها نیرویی اعمال می کنند و باعث حرکت تدریجی دندان ها می شوند.

در ساخت الاینرهای ارتودنسی از دستگاه های دیجیتالی و نرم افزارهای پیشرفته استفاده می شود. در واقع، در این روش، احتباجی به استفاده از بند، براکت و یا سیم های فلزی ارتودنسی وجود ندارد و بیمار تنها با استفاده از یک سری پلاک متحرک و شفاف می تواند درمان ارتودنسی را انجام دهد. در روش ارتودنسی نامرئی، ا استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری و با استفاده از دستگاه های مجهز با تکنولوژی سه بعدی سازی، پلاک های منحصر به فردی به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته می شود.

الاینر های ارتودنسی

در طی این درمان از تعداد متعددی پلاک استفاده می شود که هر یک از پلاک ها تنها باید به مدت سه هفته و 22 ساعت در روز در دهان بیمار باشند تا حرکات مورد نیاز روی دندان ها انجام شود. همچنین پلاک های شفاف می توانند توسط بیمار برای غذا خوردن، مسواک زدن و یا نخ کشیدن دندان ها از دهان خارج شوند.

معمولا در طی درمان ارتودنسی به منظور اعمال برخی از نیروهای مورد نیاز، باید یک سری اتچمنت ها روی دندان نصب شوند که دستورالعمل نصب آنها توسط متخصص ارتودنسی به فرد بیمار آموزش داده خواهد شد. معمولا در این روش درمان ارتودنسی، ابتدا درمان ها عمومی مانند پرکردن، کشیدن، گذاشتن روکش و یا درمان لثه انجام شده و سپس قالب گیری از دندان ها انجام می شود. همچنین، در این روش معمولا از آخرین پلاک به عنوان ریتینر استفاده می شود.

انواع روش های درمان ارتودنسی نامرئی

همانطور که از نام این روش پیداست، قالب های نامرئی و دستگاه های این روش روی دندان ها قابل دیده شدن نیستند. به عبارتی، زمانی که بیمار دهان خود را باز می کند دستگاه های ارتودنسی دیده نمی شوند و یا به سختی قابل تشخیص هستند. به همین علت، معمولا تقاضا برای انجام این روش ارتودنسی در اکثر بیماران مشاهده می شود.

روش درمانی ارتودنسی نامرئی انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

 1. روش نامرئی لینگوال

در روش ارتودنسی نامرئی که براکت های مرسوم به لینگوال انجام می شود، سیم های ارتودنسی در قسمت پشت دندان های هر دو فک چسبانده می شوند. معمولا متخصصین ارتودنسی استفاده از این روش را پیشنهاد نمی دهند. زیرا براکت های لینگوال برای زبان ناراحتی ایجاد می کنند و علاوه بر آن، فضای زیادی را از دهان اشغال می کنند.

بریس پشت دندانی نامرئی

همچنین، تمیز کردن و مراقبت از این دستگاه ها به دلیل در دسترس نبودن آنها بسیار مشکل است به همین علت، احتمال شکسته شدن در آنها افزایش پیدا می کند.

 1. با استفاده از پلاک های شفاف

در این روش ارتودنسی نامرئی متخصص ارتودنسی از یک سری پلاک های شفاف یا نامرئی که به صورت سفارشی و منحصر به فرد برای هر بیمار در لابراتورهای مخصوص ساخته می شود، استفاده می کند. اما استفاده از این روش به نوع مشکل دندان ها و در واقع نوع ناهنجاری موجود بستگی دارد. در این شرایط، معمولا متخصص ارتودنسی دندان ها و وضعیت آنها را بررسی کرده و با معاینه دقیق تشخیص می دهد که آیا بیمار می تواند از پلاک های نامرئی یا شفاف استفاده کند یا خیر.

در صورتی که درمان با استفاده از این پلاک ها امکان پذیر باشد، قالب گیری از دندان ها انجام می شود و پلاک های مخصوص ساخته می شوند. این پلاک های نامرئیو شفاف باید هر دو هفته یا سه هفته یک بار تعویض شوند. از آنجایی پلاک های نامرئی ارتودنسی بسیار شفاف هستند، به هیچ عنوان روی دندان های فرد قابل مشاهده نیستند. به همین علت در حال حاضر، اکثر بیماران تقاضای استفاده از این روش درمانی را دارند.

 1. با استفاده از براکت های همرنگ دندان ها

در برخی از روش های ارتودنسی نامرئی ازیک سری براکت همرنگ دندان فرد استفاده می شود. معمولا این براکت ها بسیار شفاف بوده و غالبا همرنگ دندان ها هستند. جنس براکت ها در این روش از پلاستیک دندانپزشکی و یا سرامیک است. این روش درمانی ارتودنسی نامرئی بسیار کارآمد بوده و بیماران می توانند با استفاده از این روش نتیجه مطلوب خود را در کمترین زمان ممکن دریافت کنند.

بریس های ارتودنسی نامرئی

علاوه بر آن، استفاده از این روش برای هر نوع مشکل و ناهنجاری ممکن است. این براکت ها بدون رنگ بوده و به سختی روی دندان ها قابل تشخیص هستند. همچنین این نوع براکت ها از استحکام بالایی برخوردار هستند و علاوه بر اینکه باعث نقض زیبایی فرد نمی شوند، برای تکلم بیمار نیز مشکلی ایجاد نمی کنند.

مزایا

نسبت به روش های ارتودنسی قدیمی و استفاده از براکت های فلزی، روش ارتودنسی نامرئی مزایای بسیاری دارد؛ که عبارتند از:

 • راحتی بیمار در حین درمان: بیمار با استفاده از براکت های ارتودنس نامرئی و الاینرهای شفاف از لحاظ فیزیکی در دهان خود احساس راحتی بیشتری دارد. زیرا برخلاف ارتودنسی ثابت که از براکت های فلزی استفاده می شود، در این روش هیچ براکت و یا سیم فلزی در دهان فرد وجود ندارد به همین دلیل، بیمار نگران بریدگی دهان و زبان خود نیست و احساس راحتی بیشتری دارد.

علاوه بر آن، بریس ها و الاینرهای شفاف و نامرئی صاف هستند و منجر به تحریک دهان نمی شوند. در واقع، این براکت ها و الاینرها مانند محافظ های دندانی عمل می کنند که هیچ تیزی نداشته و آسیب های دهان و زبان جلوگیری می کنند.

 • جذابیت بیشتر لبخند و چهره بیمار در حین درمان: به دلیل اینکه بریس ها و الاینرهای نامرئی ظاهری شفاف دارند، قابل تشخیص نیستند. اما در برابر بریس های فلزی در اولین نظر روی دندان های فرد بیمار قابل مشاهده هستند. در واقع شما با انتخاب روش درمانی ارتودنسی نامرئی می توانید بدون نگرانی از نقض جذابیت چهره و لبخند خود، به راحتی لبخند بزنید زیرا اکثر افراد حتی متوجه حضور بریس های شفاف داخل دهان و روی دندان ها نمی شوند.
 • متحرک بودن روش ارتودنسی نامرئی: بریس های نامرئی و الاینرهای شفاف متحرک هستند و بر خلاف بریس های ثابت، می توان برای غذا خوردن، مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان، آنها را از دهان خارج کرد.

متحرک بودن بریس های نامرئی باعث می شود که در نهایت شما بتوانیدغذای مورد علاقه خود را به راحتی بخورید و بهداشت دهان و دندانتان را بهتر رعایت کنید. با این وجود، در طول دوره درمان ارتودنسی خط ابتلا به بیماری های لثه و پوسیدگی های دندان نیز کاهش پیدا می کند. علاوه بر آن، با استفاده از این روش می توانید مطمئن باشید که باقیمانده های غذا در بین براکت ها باقی نمی مانند.

 • نیاز به کمترین مراقبت از سوی بیمار: بریس های نامرئی و الاینرهای شفاف نیاز به مراقبت بسیار کمتری نسبت به باقی براکت های ارتودنسی دارد. گرچه این بریس ها ممکن است که به مرور زمان کدر شوند اما بیمار می تواند با خارج کردن این بریس ها از دهان و با استفاده از یک مسواک و با آب، آنها را تمیز و شستشو دهد. بدون اینکه هیچ لکه ای روی بریس ها باقی بماند.

معایب

در کنار تمام مزایایی که گفته شد، این روش ارتودنسی یک سری معایب نیز به همراه دارد؛ که عبارتند از:

هزینه بالا: طبق عقیده اکثر افراد و متخصصین ارتودنسی مهم ترین عیب بریس های نامرئی و الاینرهای شفاف، قیمت نسبتا بالای آن ها است. علاوه بر آن، بیمه نیز این هزینه را تقبل نمی کند به همین دلیل، فرد بیمار باید برای درمان ارتودنسی نامرئی هزینه بالایی را بپردازد. برخی از افراد هستند که به دلیل همین هزینه بالای درمان ارتودنسی نامرئی از انجام آن صرف نظر می کنند.

ضمائم درمان ارتودنسی نامرئی: در حال حاضر، ضمیمه های متصل به بریس های نامرئی در حال افزایش است. این ضمیمه ها معمولا برآمدگی هایی را شامل می شوند که مانند سایر بریس ها به مینای دندان چسبیده می شوند و باعث می شوند که بریس های نامرئی بیشتر به چیم بیایند. به همین علت، دیگر حالت نامرئی و شفاف اولیه را ندارد و حدودا مانند سایر ارتودنسی ها می شوند. عملکرد این ضمائم به صورتی است که با قرار گرفتن روی دندان، منجر به افزایش فشار وارده بر الاینرها شده و دندان ها را در مدت زمان کمتری به موقعیت صحیحشان بازمیگردانند.

مدت زمان استفاده: بریس های نامرئی و الاینرهای شفاف باید در شبانه روز حداقل به مدت 22 ساعت روی دندان ها و در دهان وجود داشته باشند تا بتوان از آنها نتیجه مطلوب را دریافت کرد. در این صورت تنها برای خوردن غذا و تمیزکردن دندان ها می توان بریس ها را از دهان خارج کرد. در باقی ساعات شبانه روز بیمار به هیچ عنوان اجازه خارج کردن بریس های نامرئی از درون دهان را ندارد و در غیر اینصورت، روند درمانی کند شده و در برخی موارد، بی اثر می شود.

درد دندان ها: زمانی که برای اولین بار بریس های نامرئی و یا الاینرهای شفاف روی دندان ها قرار می گیرند بیمار کمی درد و ناراحتی را احساس می کند که این درد ممکن است تا چندین روز وجود داشته باشد. همچنین زمانی که ست های جدید بریس های نامرئی و یا الاینرهای شفاف روی دندان قرار می گیرند، بیمار احساس درد و ناراحتی دارد.

گرچه پزشک این درد را به معنای فشار درمان ارتودنسی تعبیر می کند اما در هر حال، عادت کردن به این درد برای بیمار کمی مشکل خواهد بود.

احساس عدم راحتی روی دندان ها: وزن بریس های نامرئی و یا الاینرهای شفاف بیشتر از سایر بریس های ارتودنسی است. به همین دلیل بیمار در چندین روز اول استفاده از این بریس ها و ست های جدید، روی دندان ها و داخل دهان احساس ناراحتی دارد.

از طرفی، بریس های نامرئی باید پس از غذا خرودن تمیز شده و یا برای غذا خوردن از دهان خارج شوند. در نتیجه، در هز مان از شبانه روز که بیمار بخواهد چیزی بخورد باید یا آنها را از دهان خارج کرده و یا پس از خوردن غذا، آنها را تمیز کند. در واقع، بیمار باید پس از هر غذا خوردن دندانهایش را مسواک بزند و سپس بریس ها را روی دندان ها قرار دهد که این به معنای مسواک زدن متعدد در طول شبانه روز است.

مراقبت در طول درمان

در طول دوره درمان، افراد معمولا حدود 5 تا 20 عدد قالب ارتودنسی نامرئی را در حدود 6 ماه تا 2 سال استفاده می کنند. اما در هر حال، امکان لک شدن قالب ها وجود دارد. لک شدن قالب ها باعث ایجاد ظاهری بد و شکلی نامناسب در آنها می شود به همین دلیل باید روزی چند بار تمیز شوند. علاوه برآن، بریس های ارتودنسی نامرئی باید به طور منظم تمیز شوند تا دهان دچار بوی نامطبوع و طعم بد نشود.

مراقبت و تمیز نگه داشتن ارتودنسی دندان

برای مراقبت از بریس های نامرئی و الاینرهای شفاف می توانید نکات زیر را رعایت کرده و بهترین نتیجه را از درمان دریافت کنید:

 • توصیه می شود هنگام غذا خوردن بریس ها از روی دندان ها و داخل دهان خارج شوند.

تمیز کردن الاینر های ارتودنسی

 • همچنین، قبل از اینکه بریس ها را روی دندان ها قرار دهید، باید دندان ها را مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید.
 • در طول این روش درمان استفاده از نوشیدنی های دارای رنگ های مصنوعی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 • بهتر است در این مدت از خمیر دندان ها و سفید کننده های باکیفیت و مرغوب استفاده کنید.
 • عاداتی مانند قرار دادن اشیائی مانند خودکار و یا ته مداد را در دهان فراموش کنید.
 • در طول دوره درمان ارتودنسی می توانید از قرص های دندانی برای تمیز کردن دندان های خود استفاده کنید.
 • سعی کنید قالب های ارتودنسی نامرئی را پس از خارج کردن از دهان در محیط تمیز نگهداری کرده و از قرار دادن آنها روی سطوح رنگی خودداری کنید.
 • قالب های ارتودنسی را در محافظ های مخصوص قرار دهید تا دچار آسیب نشوند.
 • همچنین پیشنهاد می شود در طی درمان ارتودنسی نامرئی مدام آب بنوشید تا قالب ها تمیز باقی بمانند.
 • از مسواک های نرم برای تمیز کردن قالب ها خود استفاده کنید و حداقل روزی یک بار آنها را مسواک بزنید.
 • می توانید از صابون های ضدباکتری برای شستن و تمیز کردن قالب های استفاده کنید.
 • در طول دوره درمان ارتودنسی پیشنهاد می شود که حداقل سه بار در روز و پس از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک زدن و نخ دندان بکشید تا باقیمانده های غذا از روی دندان ها و بین آنها حذف شوند.

در صورتی که تمامی این نکات را رعایت کنید می توانید از درمان ارتودنسی نامرئی یک نتیجه عالی در کمترین زمان ممکن دریافت کنید.

دکتر حمید قاسمی متخصص ارتودنسی در مطب
اینستاگرام دکتر حمید قاسمی

آپارات دکتر قاسمی صفحه فیسبوک دکتر قاسمی اینستاگرام دکتر قاسمی یوتیوب دکتر قاسمی

The last comment needs to be approved.
3 پاسخ
 1. سارا
  سارا گفته:

  اگر بصورت مداوم مسواک بزنیم و آب بخوریم هم باز ارتودنسی ممکنه زرد بشه؟؟؟اگر زرد شد میشه کاریش کرد ؟؟؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق وب سایت برای دکتر حمید قاسمی محفوظ است - طراحی وب سایت توسط آرتیمان وب
×