ارتودنسی لینگوال

.

ارتودنسی یکی از راه حل های دندانپزشکی به منظور رفع نامرتبی دندان ها و ناهنجاری ها و مشکلات دندان ها و فکین است. در این میان، روش ارتودنسی لینگوال از انواع ارتودنسی نامرئی است. معمولا افرادی که تمایلی به دیده شدن بریس ها روی دندان هایشان ندارد، از این روش ارتودنسی استفاده می کنند. بریس های ارتودنسی لینگوال در قسمت پشتی دندان ها نصب می شو و به همین دلیل، به آنها بریس های داخل دهانی نیز می گویند.

.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

بریس های لینگوال همانند بریس های فلزی ثابت هستند و تنها تفاوتی که با آنها دارند، محل قرار گیری آنهاست. در واقع بریس های فلزی در انواع روش های ارتودنسی ثابت روی دندان ها قرار می گیرند اما بریس های ارتودنسی لینگوال در قسمت پشتی دندان ها نصب می شوند. در نتیجه، یکی از مهم ترین و تاثیرگزارترین مزیت روش ارتودنسی لینگوال برای بزرگسالان است که می توانند بدون جلب توجه اطرافیان و نقض زیبایی چهره خود، مشکلات و ناهنجاری های دندان ها و وفکین خود را با ارتودنسی درمان کنند.

روش درمانی ارتودنسی لینگوال باید توسط یک متخصص ارتودنسی بامهارت و با تجربه انجام شود تا بتواند براکت ها، سیم ها و کش های ارتودنسی را به طور صحیح در قسمت پشتی دندان ها قرار دهد. با اینکه بریس های لینگوال پشت دندان ها و بریس های سنتی فلزی روی دندان نصب می شوند، اما ابزارها و دستگاه های هر دو روش یکسان است و همچنین با هدف اصلاح نامرتبی دندان ها و رفع ناهنجاری آنها استفاده می شوند.

امروزه روش های درمانی ارتودنسی نسب به گذشته بسیار تفاوت پیدا کرده است. طبق عقیده اکثر مردم درمان ارتودنسی استفاده از بریس های ثابت فلزی است که ظاهر غیرمناسبی دارند و روی دندان ها قرار می گیرند. در حالی که امروزه، برای درمان ارتودنسی گزینه های بسیاری توسط متخصصین برای بیماران ارائه می شود. ارتودنسی لینگوال از روش های مدرن ارتودنسی است که گرچه در ابزار همانند ارتودنسی قدیمی است، اما چون در قسمت پشتی دندان ها نصب می شود، در ظاهر فرد تداخل ایجاد نمی کند و باعث نقض زیبایی نمی شود. به همین دلیل اکثر بزرگسالانی که زیبایی برایشان اهمیت دارد، این روش درمانی را برای ارتودنسی دندان هایشان انتخاب می کنند. توصیه می‌کنیم برای انجام ارتودنسی متحرک خود، به یک دکتر متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید تا به صورت اصولی و استاندارد، کار درمانی شما را انجام دهد.

آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟

بیماران اغلب از پوشیدن بریس به دلیل ناراحتی و درد ناشی از آن اجتناب می کنند. ناراحتی ناشی از پوشیدن بریس ها به دلیل فشار وارد شده به دندان ها توسط سیم های سفت کننده ایجاد می شود. تمام درمان‌های صاف کردن دندان‌ها نیازمند اعمال نیرو بر روی دندان‌ها است و بنابراین ممکن است در ابتدای درمان احساس ناراحتی کنید. با این حال، در طول درمان با بریس‌های ارتودنسی لینگوال، فشار کمتری به دندان‌ها وارد می‌شود و این روش به دندان‌های شما اجازه می‌دهد با سرعت کندتری حرکت کنند. این باعث می شود کل روش درمانی بسیار راحت تر از بریس های سنتی باشد. نیروی اصطکاک کمتر روی دندان ها،  به شما این امکان را می‌دهد که فاصله‌های طولانی‌تری بین تنظیمات ارتودنسی خود داشته باشید. این بدان معناست که زمان کلی درمان با بریس های لینگوال طولانی تر از بریس های فلزی سنتی است.

آیا ارتودنسی لینگوال برای شما مناسب است؟

تنها راه برای اطمینان از اینکه بفهمید که آیا ارتودنسی لینگوال برای شما مناسب است یا خیر، مشورت با متخصص ارتودنسی است. ارتودنسی لینگوال بسیار شبیه به ارتودنسی معمولی است و بنابراین این ارتودنسی، بسیاری از مزایا و معایب ارتودنسی ثابت را دارد. با این حال ارتودنسی لینگوال برای همه افراد مناسب نیستند به عنوان مثال کسانی که اوربایت شدید دارند ممکن است با باز شدن مکرر براکت ها دچار مشکل شوند. در اولین قرار ملاقات، متخصص ارتودنسی دندان‌های شما را معاینه می‌کند و در مورد اینکه کدام گزینه‌های درمانی برای شما مفید است، با شما صحبت می‌کند. اگر به بریس های لینگوال علاقه دارید، در همان مراحل اولیه با ارتودنتیست خود صحبت کنید. تحقیقات نشان می دهد که ارتودنسی لینگوال به اهداف درمانی بیماران و پزشکان دست یافته است.

دکتر حمید قاسمی متخصص ارتودنسی لینگوال کرج هستند که ساکنین استان البرز و شهر کرج میتوانند برای رزرو نوبت ویزیت با شماره های 02634214454 یا02634482347 تماس حاصل نمایند.

مزایای ارتودنسی لینگوال

بریس های ارتودنسی لینگوال برای افرادی که تمایلی به دیده شدن بریس ها روی دندان هایشان ندارند بهترین گزینه است. در این صورت بریس های لینگوال در پشت دندان ها نصب می شوند و بسیار پنهان هستند. تا جایی که اطرافیان فرد نمی توانند بریس های لینگوال را در دهان بیمار مشاهده کنند.

بریس های لینگوال متحرک نیستند و در طول درمان در سرجای خود ثابت می مانند. به همین دلیل دائما در حال ایجاد فشار روی دندان ها وصاف کردن و مرتب کردن آنها هستند. همچنین مانند بریس های متحرک شفاف لازم نیست بریس های لینگوال برای خوردن، مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن از دهان خارج شوند. ب همین دلیل امکان افتادن آنها از روی دندان ها وجود ندارد.

مشکلات متعددی از دندان ها و ناهنجاری های فک توسط روش درمانی ارتودنسی لینگوال می توانند اصلاح شوند. مشکلات و ناهنجاری هایی اعم از: نامرتبی شدید و شلوغی بیش از حد دندان ها، عدم قرارگیری دندان های فکین روی یکدیگر و سایر ناهنجاری های فک را می توان توسط ارتودنسی لینگوال درمان کرد. البته بریس های لینگوال برای درمان مشکلات ساده و کوچک دندان ها مناسب نیستند.

امروزه نوعی از بریس های لینگوال طراحی شده اند که مخصوص درمان مشکلات دندان های جلویی هستند. این بریس های لینگوال که با نام اینکاگنتیو شناخته می شوند بریس هایی هستند که تنها در پشت دندان های جلویی هر فک قرار می گیرند و می توانند مشکلاتی مانند کراس بایت و یا اوربایت دندان ها را درمان کنند.

دندان ها در هنگام غذا خوردن کدر می شوند. این مسئله زمانی که بریس ها روی دندان قرار دارند، تشدید پیدا می کند، زیرا مسواک زدن دندان ها در این شرایط کمی مشکل است. اما آن قسمتی از دندان که بریس ها روی آنها قرار دارند، سفید باقی می مانند زیرا به علت وجود بریس های تیره نمی شوند. در این صورت، زمانی که بریس ها از روی دندان برداشته می شوند، تضاد رنگ آن قسمت سفید از دندان ها که بریس ها روی ان قرار داشته است و قسمت های دیگر که کدر شده اند، به وضوح قابل مشاهده است. با استفاده از بریش های لینگوال یا بریس های پشت دندانی این مشکل ایجاد نمی شود.

معایب ارتودنسی ثابت

در کنار تمام مزایایی که برای روش درمانی ارتودنسی لینگوال گفته شد، یک سری معایب هم در انجام این روش درمانی وجود دارد. از اصلی ترین مایب ارتودنسی لینگوال جایگذاری و نصب آن است که به مهارت و دقت بالا نیاز دارد. در این صورت، اگر بریس ها در پشت دندان به درستی کار گذاشته نشوند، روند درمان ارتودنسی بی نتیجه خواهد ماند.

افراد در طول درمان ارتودنسی، برای بررسی روند درمان و معاینه دستگاه ها و دندان ها، باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنند. زمان لازم برای معاینات در طول درمان ارتودنسی لینگوال نسبت به سایر روش های ارتودنسی بیشتر است. علاوه بر ان، معاینه و بررسی روند درمان ارتودنسی لینگوال نیز کمی مشکل است. زیرا براکت ها در پشت دندان ها قرار دارند و به بررسی با دقت و مهارت نیاز دارند.

تمیز کردن و مراقبت از دستگاه ها و براکت های ارتودنسی لینگوال نیز به دلیل قرار داشتن آنها در پشت دندان ها کمی مشکل است. در این صورت، فرد بیمار باید برای تمیز کردن و مراقبت از دستگاه های ارتودنسی و دندان هایش دقت بیشتری داشته باشد و زمان بیشتری را صرف کند.

به دلیل اینکه دستگاه های ارتودنسی لینگوال در داخل دهان و پشت دندان ها قرار دارند، دهان و زبان فرد کمی احساس ناراحتی می کند. اما این مسئله به مرور زمان حل شده و بیمار به وجود دستگاه ها عادت می کند. از نظر برخی افراد ثابت بودن بریس ها مسئله مهمی است. بریس های متحرک را می تواند برای غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، از دهان خارج کرد. اما بریس های ثابت این قابلیت را ندارند و بیمار نمی تواند در مواقع ضروری آنها را از دهان خارج کند. به همین علت، در طی درمان ارتودنسی لینگوال بیمار به هیچ عنوان نباید غذاهای سخت و چسبناک استفاده کند و بیمار باید مراقبت از بریس ها را بسیار رعایت کند. زیرا هر موردی می تواند منجر به درآمدن و شکستن براکت ها شود. علاوه بر آن، در صورتی که براکت شکسته شود بیمار باید به صورت اورژانسی به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کرده و نمی تواند بریس ها را دستکاری کند. قطعا جایگزین کردن براکت جدید نیازمند پرداخت هزینه های جانبی است.

بریس های ارتودنسی لینگوال از بریس های فلزی و الاینرهای شفاف ارتودنسی گران تر هستند. زیرا این بریس ها برای هر فرد به صورت سفارشی و در لابراتور های مخصوص ساخته می شوند. همچنین بریس های اینکاگنتیو ارتودنسی لینگوال معمولا از جنس طلا هستند که باعث بالا رفتن قیمت ارتودنسی دندان می شود.